אירוע ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בפישקא

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בפישקא

הזמנה: 

 

20:00 - טקס יום השואה בהנחיית צוות פישקא
20:30 -מונודרמה "תפוחי עץ" ע"פ הסיפור של דינה רובינה בביצוע אנה גלנץ-מרגוליס
21:15- "מתחום המושב ועד לאשדוד"- הרצאה על גורל יהודי ברית המועצות בשילוב סיפור אישי בהנחיית יוצרות ההצגה
 
==========
 
פרויקט "עפל/תפוחי-עץ"
תיאטרון "הסולם"
הסיפור "התופחים מגנו של שליצבוטר" נכתב על ידי הסופרת דינה רובינה ברוסיה בסוף שנות ה-80, זמן קצר לפני עלייתה לארץ. הוא מתאר את הימים של תקופת הקיפאון שקדמה לפרסטרויקה. ההצגה "תפוחי עץ" היא עיבוד תיאטרלי לסיפור מופלא זה העוסק בשאלה של הזהות היהודית, שייכות ושואה של יהודי ברית המועצות.
גיבורת הסיפור, סופרת צעירה, מגיעה למוסקבה מטשקנט, בה גדלה ונקלעת לאביב חם מן הרגיל ולרצף סיטואציות קומיות-טרגיות. בין מטלותיה בבירה- למסור סיפור שכתב ידידה, סופר אוזבקי העוסק בנושא יהודי בשפה הרוסית ל...מערכת עיתון היוצא ביידיש. מפגש מקרי במערכת העיתון מעורר זכרונות ישנים ומחזיר את הגיבורה לתקופת ילדותה ואף מוקדם יותר...
בהמון הומור ובשלל דמויות ססגוניות המגולמות ביד אומן ע"י שחקנית אחת, הצופה, כמו גיבורת הסיפור,  נאלץ להתעמת עם השאלה מי אני? לאן אני שייך?
הצגת יחיד בהשתתפות השחקנית אנה גלנץ מרגוליס
בימוי: נדיה גרינברג
לאחר ההצגה מתקיימת הרצאה העוסקת בגורלם של יהודי ברית המועצות במאה ה-20, שיחה עם היוצרות וסיפור אישי של שמואל מרגוליס, העומד מאחורי ההצגה.
הצגת יחיד "תפוחי-עץ" ע"פ הסופרת הישראלית דוברת רוסית (שספריה תורגמו לשפות רבות) דינה רובינה. (ההצגה הופיעה במוסקבה, סנט פטרבורג ופסטיבל "דנפריס" הבינלאומי לתיאטרון בדנפרופטרובסק באוקראינה, וקיבלה ביקורות משבחות) ההצגה הופיעה בפסטיבל "הקהל" להתחדשות יהודית בשדרות.
הפרוייקט מתבצע בתמיכת קרן ג'נסיס ויד ושם.
חזרה לרשימה