דוח פישקא בעורף במבצע צוק איתן

דו"ח מבצע "פישקא בעורף" לטובת תושבי הדרום והחיילים

בימים הטרופים של תחילת מבצע "צוק איתן", דבוקים לעדכוני החדשות בכל מדיה אפשרית, פיד הפייסבוק הוצף בדברים קשים מכל צידי המפה הפוליטית והחברתית, מהתקשורת נראה כי החיילים שלנו זקוקים למצרכים שונים כדי שיוכלו להמשיך בלחימה ותושבי הדרום כבולים למרחבים המוגנים, בערה בנו התחושה שאנחנו פשוט לא יכולים לשבת בשקט. החלטנו לפתוח במבצע- מבצע שהחל באיסוף חבילות לחיילים ונגמר בסיוע למאות משפחות צעירות ילדים וקשישים במהלך הקיץ הקשה הזה.

היות וידענו שהמשאבים שלנו מוגבלים, בעזרת הקשרים שלנו, ניסינו להגיע לגופים שונים בדרום ובצבא שעזרו לנו לעשות סדר ולהבין מי באמת צריך את עזרתנו. סבטלנה מאשקלון, מנכ"לית עמותת "משפחה-משפחות חד הוריות בדרום" תיארה לנו תמונה עגומה לגמרי, של הורים מודאגים, ילדים בטראומה ושכל מי שיש לו מעט כסף נס מהעיר. מי שנותרו הן אימהות חד הוריות ועולים חדשים שפשוט לא מבינים מה כן אפשר לעשות במצב הזה.

החלטנו להעלות את זה בפני הקהילה שלנו והתחלנו לגייס תרומות לטובת עשייה למען החיילים ואם יישאר אז גם למען משפחות בקו האש. די במהירות שיא, בעזרתכם חברי הקהילה שלנו בארץ ובעולם, גייסנו 10436 שקל. השמועה עברה מפה לאוז וגופים שונים נרתמו גם הם למבצע, תרמו הסעות, ארוחת צהריים, כרטיסים לילדים וכו', ביניהם קרן שוסטרמן שהוסיפה מענק של 2000$.

יצאנו לדרך, עבור החיילים הרכבנו חבילות מצרכים (150 חבילות, שעלו לנו 4525 שקל), ועבור המשפחות תכננו יום כיף  במוזיאון הילדים בחולון בהחלקרח ועוד פעילויות כיפיות, את חלקן חיברנו עם משפחות מארחות והן נשארו לבלות כמה ימים של הפוגה ושקט (יחסי) במרכז. את פרויקט המשפחות הובילו קרן בקמן וסשה קוצ'ינסקי, מובילות פרוייקטים בקהילה וביניהם, פרוייקט המשפחות הצעירות "מאמאס & פאפאס" של פישקא. עלות האירוח 2369 שקל.

  

ההיענות הייתה גדולה מאוד, הרבה מעבר למה שציפינו והחלטנו לבדוק מה עוד אפשר לעשות. הגיעה אלינו פנייה מהדרום, סיפרו לנו שבערי העורף גרים קשישים רבים, שחיים בעוני ובבדידות, וישמחו גם הם לתשומת לב. קשישים אלו שגם בימי רגיעה לא בדיוק זוכים לחיים נוחים, בלי לציין את החיים הקשים והמלאים שעברו, שלל המלחמות, הגירה, עוני, מחלות, מצאו את עצמם עם פתיחת מבצע צוק איתן במצב פגיע במיוחד.

בעזרת המתנדבים שלנו בפרויקט "Art Of Time" של פישקא הרמנו את "מבצע סבתא", יום כיף לקשישים בבית דיור מוגן באופקים. את התכנית האמנותית של היום המיוחד הובילה ז'ניה פיירמן, זמרת מדהימה בת 89, שמוכרת בקרב חובבי היידישפיל כ"אידית פיאף הפולניה" ששמעה על היוזמה ומיד התייצבה לצידנו. היא העלתה מופע מדהים, שרה כמעט בכל שפה אפשרית ושימחה את הקהל בזמן שהוקם מתחם ספא מאולתר עם מטפלי שיאצו ושיטת גרינברג ומתחם משחקי קופסה מותח.

ביקשנו להעזר גם באנשי מקצוע מהאזור שספגו הפסדים כלכליים בעקבות המצב והבאנו מניקורסיטיות וספריות מקסימות תושבות אופקים לשדרג את ההופעה של דיירי הבית, בסוף היום הזמנו משלוח מצרכים מסופרמרקט מקומי והענקנו להם מתנה חבילות מצרכים לשבת.

כל המסע נמשך רק שעות ספורות, אך במהלך השעות הללו ראינו כיצד הקשישים נפתחים ומתחילים לחייך. כשהגענו, פגשנו אנשים מדוכאים, ציניים וסקפטיים, לאט לאט הם נפתחו והתחילו לספר לנו את סיפוריהם, כבר כמה שבועות הם לא יוצאים מהדיור המוגן כי הם לא יספיקו לרוץ למרחב המוגן במידה ויצאו, סיפרו לנו על החיים שלהם ואפילו השחילו כמה בדיחות ומילים טובות. הם ביקשו שלא נשכח אותם ונחזור לבקר שוב גם בימי השגרה.

  

שבוע לאחר מכן,  פנינו לבאר שבע עם תכנית דומה, לבית דיור מוגן שבו חיים כ-200 קשישים. בדומה לאופקים גם בבאר שבע הקשישים סיימו את היום מחייכים ושמחים על כך שהגענו עליהם והשקענו בזמן איכות עימם. עלות "מבצע סבתא" 6205 ש"ח.

בינתיים, מבצע "צוק איתן" המשיך והילדים שנותרו בעורף המופגז המשיכו לבלות את הקיץ שלהם בממ"ד. החלטנו להפיק יום הפוגה נוסף למשפחות עם ילדים מאשקלון, הפעם בשיתוף פעולה עם בית התפוצות, והבאנו את המשפחות הצעירות לביקור בתערוכות האינטרקטיביות בנושאי משפחה, שורשים והיסטוריה, אמנים ומתנדבים אירגנו יום כיף של פעילויות ביניהן סדנת מדע, תנועה ומחול לקטנטנים.

  

סה"כ נותרו מהכספים שנתרמו על ידכם וקרן שוסטרמן 4138 ש"ח אותם נייעד למטרות הבאות לאחר חג הסוכות. 2700 ש"ח ישמשו לרכישת מוצרים לחיילים בודדים שהשתתפו במבצע צוק איתן וזקוקים לתמיכה. 1438 ש"ח ישמשו עבור תמיכה בפעילות של משפחות צעירות מאשקלון שבמסגרתה ישלימו לימודי אולפן שהפסידו במהלך "צוק איתן"

בימים כתיקונם, פישקא היא קהילה של צעירים יזמים חברתיים דוברי רוסית הפועלת בת"א. קהילה אשר חוברה יחדיו סביב השאיפה המשותפת לעשות למען, למען הקהילה הרחבה ולמען עצמנו. אנחנו פועלים כיום ללא בית, אך בחודש האחרון הסתבר לנו כי הקהילה שלנו שמורכבת מצעירים ברחבי הארץ וברחבי העולם, נמצאת איתנו ומחזקת ממש כל יוזמה שעולה מתוכה. במבט לאחור, הצלחתנו ביוזמות שעלו במהלך מבצע "צוק איתן" מדהימה גם אותנו.

למזלנו, יצרנו חברויות אמיצות לאורך הדרך עם רשויות מקומיות, כמו חולון, באר שבע ואשקלון, וגם בקרב קרנות שמסייעים מבחוץ לכל יוזמה כזו כמו קרן שוסטרמן, קרן ג'נסיס ותורמים נוספים מחו"ל. לא היינו מצליחים בלעדיכם. כאן המקום להודות לכל מי שנטל חלק במבצע פישקא בעורף:

קרן קטיה באקמן, סשה קוצ'ינסקי, ריטה ברודניק, ויקטור לוין, ז'יניה פיירמן, פאבל קרוצ'ינצקי, ולאד בוגוסלבסקי, מרינה רודינסקי, בוריס שינדלר, איליה דבורקין, דנה סגל ויינגרם, רפאלה דלי, חניתה אוצ'קובסקי, אוקסנה רוס, רוסט קופרמן, איגור אייחורסט, סבטלנה מיצ'קו, ילנה יבסייבה, שמעון בר, גנדי גוטקין, נאום שיק, אדוארד סמיונוב, אנה ברטנובסקי, סבטלנה שוואב, זלטה אלון, יולי גרוסבאום, יוליה סלוצקי, אריה ליבשין, אוקסנה מילר, דניאל וטרי, שי (שמות משפחה), אלכס גלצ'ינסקי, קטיה פובנץ, אביגיל אהרונסון, דיאנה גרן, הלנה קובלסקי, אלכסנדר קורנמן ואנה וליקובסקייה, אלכסנדר לודזינסקי, אנג׳לה רוזנברג, נינה גופמן, הלן בוצ'ומנסקי, ז׳ניה ואינה קובלנקו,  ינינה קטנוב, שושי שחם, רובין מרקס, בר קהת, יאנושבסקי רונן, ורד גדנקין, אירה קמנינה, אירה לוזובסקי, איליה ציקל. סשה ז'ברק, דניאל ברוק, אריאל קריזופולסקי, עמית לביא, מורן שימנובסקי. תודה מיוחדת גם ל: קרן שוסטרמן, עיריית באר שבע, עיריית אשקלון, עיריית חולון, חברת "עמיגור", בית התפוצות, אוניברסיטת תל אביב, חברת SmartWinners ודומינוס פיצה.